piątek, 9 marca 2018

Psycholog, terapeuta, psychiatra - czym się różnią



Na pewno spotkałeś się z tymi zawodami. Zazwyczaj nazywamy ich wszystkich specjalistami i tak w istocie jest. Ale tylko jeden z nich jest lekarzem. Z poniższą charakterystyką nie będziesz mieć problemu z identyfikowaniem poszczególnego zawodu.

Psycholog
Jest to osoba po magisterskich studiach psychologicznych. Tylko psychologowie mają uprawnienia do prowadzenia diagnostyki psychologicznej i przeprowadzanie testów psychologicznych. Znaleźć ich możemy nie tylko w gabinetach Poradni Zdrowia Psychicznego, ale też w innych ośrodkach, instytucjach lub firmach, gdzie ważne są relacje międzyludzkie i  mogą wydawać diagnozy psychologiczne. Dość popularnym rozwiązaniem jest zatrudnienie psychologów na stanowiska rekrutacyjne, szkoleniowe a także doradcze. Należy pamiętać, że sam dyplom ukończenia studiów psychologicznych nie uprawnia do prowadzenia psychoterapii. Do tego wymagane są dodatkowe studium i kursy.

Psychoterapeuta
To osoba, która po studiach magisterskich odbyła szkolenie psychoterapeutyczne. Niestety w Polsce nie zdefiniowano zawodu psychoterapeuty i nie określono jakie dokładnie mają to być kursy, dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na certyfikację danej osoby, do której chcemy zapisać się na psychoterapię.
Szkolenie takie powinno zakładać minimum 4 lata (zazwyczaj jest to studium) z praktykami i prowadzenie własnej terapii - co jest ważne by nie projektować własnych problemów na pacjentach.
Wymagania certyfikacyjne są związane głównie ze stażem pracy, odbyciem określonej liczby godzin superwizji i własnej pracy psychoterapeutycznej. Dla przykładu, żeby uzyskać certyfikat psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, należy spełnić wymagania opisane na stronie PTP.
Ponadto każdy psychoterapeuta poddaje się superwizji, czyli konsultacji ze swoim mentorem i omawia przykłady swoich procesów terapeutycznych.

Psychiatra
Jest lekarzem, który ukończył studia medyczne na specjalizacji psychiatrycznej. Tylko on, jako lekarz spośród wymienionych wcześniej ma uprawnienia do wypisywania recept. Psychiatra, jeśli ukończył kurs psychoterapeutyczny może też prowadzić psychoterapię, co jest korzystne dla pacjenta, gdy łączy farmakologię z psychoterapią.



Kto jeszcze może nam pomóc w trudnych chwilach?
Gdzie zgłosić się o pomoc?

Antydepresyjny Telefon zaufania Fundacji Itaka - Stop Depresji - 654  40 41 http://www.stopdepresji.pl/


116 123 – Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym
22 425 98 48 – Telefoniczna pierwsza pomoc psychologiczna
116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
801 120 002 – Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”
800 112 800 – „Telefon Nadziei” dla kobiet w ciąży i matek w trudnej sytuacji życiowej


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz