czwartek, 28 maja 2020

kwiecień plecień raz książka, raz film
27/52

Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydówebook

Deborah Feldman


Przeczytałam ebooka z Legimi (więc się liczy!) po obejrzeniu miniserialu na Netflixie. Okazało się, że książka jest zapisem głównie wspomnień autorki, nie wiele jest tam o życiu po opuszczeniu rodziny. Książka zdecydowanie poszerza horyzonty, kieruje uwagę na różnice kulturowe i religijne. Chwilami trudno sobie wyobrazić, że te dwa światy potrafią istnieć w jednym mieście (Nowy Jork). 


28/52

Język hiszpański metodą skojarzeńebook

Michael GrunebergPatrycja Kamińska


Zdumiewające, ale to działa! Do tej pory pamiętam słówka hiszpańskie, które poznałam dzięki tej książce. Metoda opiera się na technice skojarzeń i poleca się ją nie tylko w nauce języków obcych ale w szerszym kontekście.
Bardzo polecam i żałuję, że nie ma więcej tego typu książek ułatwiających zapamiętywanie słówek.

twórca Wilhelm Behrman
gatunek DramatThriller
produkcja Szwecja

Wbija w ziemię!!!
reżyseria Jan Komasa scenariusz Mateusz Pacewicz 
gatunek Thriller 

Słabo, ale jeszcze nie dno.


BAD BOY2020


reżyseria   Patryk Vega
gatunek Sensacyjny
produkcja Polska

Pierwsze sześć minut sprawia, że zastanawiam się czy faktycznie Vegi film, ale później już się rozkręca w typowy, vegowski sposób: rozpierducha, przekleństwa, niskie pobudki bohaterów. Niezła historia: środowisko kiboli, degeneratów ale z honorem. Niektóre wątki są mocno banalne (bracia: kibol i policjant), motyw z kobietą, co działa na dwa fronty oraz dragi, które chyba w każdym filmie tego reżysera grają jakąś rólkę w tle. O filmach Vegi można dużo złych rzeczy ale jednej pozytywnej nie można mu odmówić: odwagi. Bezkompromisowa odwaga w tworzeniu filmów, które pokazują jakiś wycinek naszej rzeczywistości. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz